1 Kasım 2013 Cuma

BASINDAN (YARIMADANIN SESİ GAZETESİ)

DATÇA'DA RÜYALARI GERÇEKLEŞTİRMENİN YOLU AÇILDI
Y.Sesi: Hızırşah Köyü'nde rüyaya yatılan ve burada görülen rüyaların gerçekleşeceğine inanılan Hacetevi Tepesi kültür turizmine kazandırılıyor. Projenin, yörenin tanıtımına ve kültür turizmine büyük katkı sağlaması bekleniyor. Hızırşah Kooperatifi, Datça Yerel Tarih Derneği ve Datça Çevre ve Turizm Derneği'nin ortak proje çalışması ile 356. Yükseklikte bulunan Hacetevi'ne çıkan 2 patika yol açılarak çift sıra halinde beyaz boya ile işaretlendi. 
TAMAMLANAN ÇALIŞMALAR
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından da desteklenen projede şu ana kadar  eski tarım teraslarına badem dikildi. İki adet patika yol açıldı ve işaretlendi. Badem ağaçlarının altına dikmek üzere adaçayı, kekik ve karabaş bitkileri çelik ve tohumdan yetiştirilirken  çalışmalar halen devam ediyor. Köye ait 200 dönümlük alanda sergi alanı düzenlendi. Hacetevi ve eski tarım teraslarının nasıl kullanıldığı bilgisi derlendi. Hacetevi'ndeki taşlar eski bilgiler ışığında yeniden düzenlendi. Patika yollar  Batırlı yaşlılardan edinilen bilgilerle açıldı. Yol çalışması sırasında eski yollar, basamaklar ortaya çıktı.
DEVAM EDEN ÇALIŞMALAR
Köy meydanı ve Eski Caminin yanından Hacetevi'ne çıkan yolların tabelalarının yerleştirilmesi, sergi alanında yarımadanın biyoçeşitliliğinin ve yerel, geleneksel bilgilerinin  paylaşılacağı panoların tasarım , üretim ve yerlerine monte edilmesi, Hacetevi'ni tanıtan bir web sayfası, poster ve broşürler ile şu anda yetiştirilmekte olan adaçayı, kekik, karabaş fidelerinin badem ağaçları altına dikilmesi gibi uygulamaların ise projenin devam eden çalışmaları arasında yer aldığı belirtildi.
Proje yetkilileri tarafından yapılan açıklamada Hacetevi projesinin yıl sonuna kadar bitirilmesinin hedeflendiği belirtilerek, başta Hızırşah Köyü Muhtarı Mehmet Çengel olmak üzere çalışmalara katılan tüm gönüllülere teşekkür edildi. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder